Imunita v tradiční čínské medicíně

Imunita v tradiční čínské medicíně

V posledních měsících je IMUNITA velice ožehavé téma a skloňuje se ve všech pádech.

V čínské medicíně máme ohledně imunity jasno. Co je potřeba udělat proto, abychom měli dostatek obranné energie a abychom ustáli vlivy vnějšího prostředí, se dozvíte v následujícím článku.

Během diagnostik a terapie si často povídám s klienty o důležitosti sleziny, která ne jen jako orgán, ale spíše jako celý energetický okruh, pracuje na tvorbě energie (Qi) a krve pro celý náš organismus. Je velice důležité stravovat se a chovat se tak, abychom slezinu neoslabovali, ale naopak posilovali. Má totiž také přímý vliv na naši obrannou energii (Wei Qi).

Jak to udělat? Nejdůležitějším faktorem je teplá snídaně (obilná kaše, míchaná vajíčka, polévka…) a všeobecně tepelně upravená strava. Aby slezina měla dostatek energie k tvorbě Qi a krve, nemůže ztrácet cennou energii tím, že bude jídlo zahřívat na tělesnou teplotu.

Slezina (společně se žaludkem) je aktivní hlavně dopoledne, proto je důležitá teplá snídaně. Ta organismus nastartuje a doplní pro celodenní zátěž.

Slezina nemá ráda vlhkost a chlad, takže pro její správnou funkci je důležité vynechat nebo alespoň omezit mléčné výrobky, cukr a sladkosti, smažená jídla a studené jídlo z ledničky.

Důležitá je pro slezinu také pravidelnost stravování. Pokuste se tedy dodržovat pravidelný režim, jezte teplou snídani, vydatný, ale ne těžko stravitelný oběd a lehčí večeři.

Dalším orgánem, který má vliv na naši Wei Qi, jsou plíce. Plíce se spolupodílí na tvorbě Qi tím, že přináší energii ze vzduchu a zároveň je jejich funkcí distribuce Qi po těle. Tudíž můžete energii v těle povzbudit tím, že budete mít dostatek pohybu.

Ideální je procházka na čerstvém vzduchu. Po jídle je dobré ujít alespoň 100 kroků, aby se energie rozhýbala a posunula dál v trávícím traktu. Důležité je jíst v sedě a po jídle se trochu hýbat – nemáte-li možnost se projít nebo mít nějaký pohyb, můžete si lehce promasírovat břicho po směru hodinových ručiček.

Jste-li doma, začleňte do svého denního programu nějaký pohyb. Není potřeba cvičit dlouho, stačí 10-15 minut jógy nebo protahování, posilování či Qi Gongu – hlavně, aby Vás to bavilo a těšilo 🙂

Třetím orgánem, který má vliv na Wei Qi jsou ledviny. V ledvinách se uschovává rezervoár naší esence, čili toho, co jsme dostali do vínku. Zde má Wei Qi svůj kořen a proto je potřeba i ledviny správně podporovat.

To uděláte nejlépe dostatečným spánkem, vyvážením doby aktivity i odpočinku. Pro muže je důležité, aby své ledviny neoslabovali přílišnou sexuální aktivitou (muži přichází o ledvinovou esenci ejakulací). Pokuste se omezit pití kávy nebo energetických nápojů na minimum, tím totiž také ubíráte z rezerv. V TČM říkáme, že pití kávy je spalování zítřejšího dříví – bereme si z rezerv energii na další dny, tím pádem se opět oslabují ledviny.

Dalším faktorem, který zraňuje ledviny je psychický aspekt a to emoce strachu. Strach narušuje pohyb Qi, posílá Qi dolů a zraňuje ledviny, které jsou kořenem Wei Qi.

Psychickým aspektem sleziny je přemítání. Stav mysli, kdy ať přemýšlíte, jak chcete, stejně ve výsledku nic nevymyslíte. Toto zacyklené myšlení oslabuje slezinu.

Plíce jsou z emočního hlediska oslabovány smutkem, žalem. Jsou-li tyto emoce Vaším častým návštěvníkem, zkuste se pozastavit nad tím, odkud se berou. Kde máte nezhojené rány, které je ještě potřeba zacelit?

Všeobecně doporučuji emoce nepotlačovat. Naopak, pokud si uvědomíte, že nějakou z vyjmenovaných (i nevyjmenovaných) emocí pociťujete, stačí, když ji v sobě budete pozorovat, nesoudit, nehodnotit, jen ji sledovat, nechat ji přijít, pobýt ve Vás a také ji zase nechat odejít (třeba s několika mohutnými výdechy). Není potřeba se jich křečovitě držet. Lepší je je prožít a třeba jim i poděkovat za zprávu, kterou Vám přinášejí.

Vraťme se však opět k fyzickému tělu. V následujících odstavcích uvádím seznam potravin, které souvisí s jednotlivými orgány, abyste věděli, jak konkrétně můžete svůj organismus podpořit a co je vhodné jíst.

SLEZINA:

V případě, že máte následující příznaky (něbo některé z nich):  otoky, únava, kašovitá stolice, zahlenění – je potřeba vyřadit mléčné výrobky a sladké, syrovou zeleninu, smažené, těžké, tučné, bílé víno…

Naopak je vhodné zařadit do jídelníčku vše, co zpevňuje, tonizuje slezinu, např. kapusta, květák, brokolice, brambor, dýně hokaido, obiloviny, slzovka (Yiyiren – odstraňuje vlhko, také rýže s mrkví – slzovku 1kg povařit s mrkví 1,5 hodiny, jíst teplé v dávkách během dne, pročišťuje, odstraňuje vlhkost, prospívá např. i při šedém zákalu).

Pokud se u vás projevuje horkost v žaludku (pálení žáhy, žízeň, žravost…) je dobré vynechat ostré, smažené, alkohol, kávu, korýše, kyselé, a jíst méně masa, konzervantů.

PLÍCE:

Při nedostatku plic s projevy jako suchý kašel, únava, slabý hlas, spontánní pocení, zimomřivost, kapání z nosu doporučuji odstranit ze stravy ostré, chladné a syrové, např. ředkev, petržel, cibule, česnek a naopak přidat arašídy, vlaštovčí hnízda, odvar z meruňkových jader, mandarinkovou kůru, mrkev, hrušky, jahody, rýži, u suchého kašle mléko s medem.

Když je naopak přítomna vlhkost plic (zahlenění)  s příznaky jako produktivní kašel, plnost na hrudi, i astma vynechte ovoce, syrové, mléčné výrobky, cukr a přidejte např. ředkev, petržel.

Při horkosti/zánětech není doporučeno jíst horké a zvlhčující potraviny (např. mléčné výrobky, smažená jídla, ostré koření apod.). Naopak je vhodné zařadit chladné, ostré, např. ředkev, petržel.

Zda máte jíst potraviny chladné povahy nebo horké poznáte z barvy hlenu: hlen z chladu je bílý, hlen z horka žlutý.

Více o tepelné povaze potravin například zde: https://encyklopedie-tcm.cz/ .

LEDVINY:

Trpíte-li na zimomřivost, únavu, časté močení, pobolívání v bedrech a kolenou, bledý jazyk, studené nohy, snížené libido, označujeme to jako nedostatek Yangu ledvin. V takovém případě je potřeba vynechat  studené a chladné potraviny jako velké množství ovoce, syrovou zeleninu, citrusy apod. Naopak přidejte  červené hrozny, jedlý kaštan, jehněčí a skopové, vařené na červeném víně, vlašské ořechy, jáhly, fazole, kuřecí a krůtí maso.

Při nočním pocení, horku pěti srdcí (horké dlaně, chodidla, obličej), suchosti v krku, a máte-li červený jazyk bez povlaku (charakterizujeme jako nedostatek Yinu ledvin) vyřaďte z jídelníčku horké potraviny jako alkohol, ostrá jídla, smažené, a také je důležité vyhýbat se stresu (což se snadněji řekne, než udělá), fyzické námaze a přílišnému sexu. Naopak doporučujeme hodně spánku, černý sezam, kustovnici, bílé hrozny, kachní maso, pšenici.

Momentálně se pohybujeme v období, které je pod nadvládou sleziny, takže je opravdu důležité dodržovat všechny návyky s ní spojené (viz výše).

Přeji Vám krásný zbytek letních dnů a hodně zdraví v nadcházejícím období.

ABOUT AUTHOR

NO COMMENTS

Comments are closed.